(ABM FN-Dow Jones) De aandelenmarkten in Europa zijn donderdag lager gesloten. De Stoxx Europe 600 index sloot 0,4 procent lager op 386,18 punten. De Franse CAC 40 eindigde 0,5 procent in de min op 5.216,88 punten. De Britse FTSE 100 verloor 0,7 procent op een slotstand van 7.419,36 punten. De Duitse DAX verloor 0,9 procent op een stand van 12.691,81 punten.
"De rentebesluiten van de verschillende centrale banken hebben geleid tot dalingen op de Europese beurzen. Eerst was er het Amerikaanse rentebesluit met toelichting van de Fed dat de beurzen negatief beïnvloedde aldus marktanalist David Madden van CMC Markets. "De tweede klap kwam vandaag toen bij het rentebesluit van de Bank of England bleek dat drie van de acht leden stemden voor een renteverhoging, wat verdere druk op de Londense aandelen benchmark zette."
Na de woensdag bekendgemaakte verhoging van de federal funds rate in de Verenigde Staten naar een bandbreedte van 1,00 tot 1,25 procent, gaf voorzitter Janet Yellen van de Fed aan door te willen gaan met haar plan om de rente verder te verhogen en de balans van de centrale bank af te bouwen. "De voornaamste boodschap was dat de Fed verwacht dat de economische cijfers, met name de inflatie, snel zullen herstellen en dat de rente dan verder omhoog kan. Beleggers blijven echter sceptisch over verdere renteverhogingen op de korte termijn", stelde analist Charalambos Pissouros van IronFX in een rapport. Volgens Pissouros prijst de markt een kans van meer dan 50 procent in dat er dit jaar geen renteverhoging meer komt. De focus van de markt zal daarbij vooral op de inflatiecijfers liggen in de komende tijd.
De Bank of England heeft donderdag, conform verwachting, de rente ongemoeid gelaten. Dit betekent dat de rente blijft staan op het historisch lage niveau van 0,25 procent. Ook bracht de Britse centrale bank geen wijziging aan in het opkoopprogramma van obligaties ter waarde van 435 miljard Britse pond.
De Zwitserse centrale bank hield donderdagochtend zijn in dit geval negatieve rente eveneens ongewijzigd. De Swiss National Bank hield de belangrijkste benchmark op 0,75 procent negatief en benadrukte dat men in kan blijven grijpen op de valutamarkten om de koers van de Zwitserse frank op een gewenst peil te houden. De referentierente voor de driemaands Libor die de SNB hanteert, is blijven staan op een bandbreedte van 1,25 negatief tot 0,25 procent negatief.
Op macro-economisch gebied werd donderdag bekend dat het overschot op de goederenbalans van de eurozone in april op jaarbasis is gedaald, zo meldde statistiekbureau Eurostat donderdag. In april kwam het overschot van de eurozone uit op 17,9 miljard euro, ten opzichte van een surplus van 26,6 miljard euro in dezelfde maand een jaar eerder. De export daalde in april met 3,0 procent op jaarbasis tot 167,7 miljard euro en de import liep juist met 3,0 procent op tot 149,8 miljard euro.
De detailhandelsverkopen in het Verenigd Koninkrijk zijn in mei sterker dan verwacht gedaald, bleek donderdag uit cijfers van het Britse bureau voor de statistiek. De detailhandelsverkopen daalden met 1,2 procent ten opzichte van de maand ervoor. Op jaarbasis stegen de Britse detailhandelsverkopen in mei nog met 0,9 procent.
In Frankrijk waren de consumentenprijzen in mei exact als in de voorgaande maand, rapporteerde het Franse statistiekbureau Insee. Het inflatieniveau kwam vorige maand uit op 0,0 procent op maandbasis, na een stijging van de consumentenprijzen met 0,1 procent in april. Op jaarbasis kwam de Franse inflatie in mei uit op 0,8 procent.
De olieprijs daalde verder, na de scherpe daling op woensdag toen het Internationaal Energieagentschap stelde dat het nog wel even zal duren voordat de oliemarkt in balans is, ondanks de recente verlenging van de productie-afspraken tussen de OPEC en een aantal landen buiten het kartel. Een kleiner dan verwachte daling van de Amerikaanse olievoorraden zette de olieprijs verder onder druk. Een juli-future West Texas Intermediate daalde 0,5 procent tot 445,50 dollar, terwijl een augustus-future Brent 0,2 procent lager bewoog naar 46,89 dollar.
De euro/dollar noteerde rond het slot in Europa op 1,1143. Donderdagochtend verhandelde het muntpaar nog op 1,1217 en woensdag bij het slot op Wall Street stond er een koers van 1,1213 op de borden.