(ABM FN-Dow Jones) De Amsterdamse beurs sloot maandag licht hoger. Hoofdgraadmeter AEX eindigde 0,2 procent hoger op 534,31 punten, terwijl de AMX ook 0,2 procent steeg en de AScX 0,3 procent won.
De markt reageerde nauwelijks op de Franse verkiezingsuitslag. "Beleggers waren reeds voorgesorteerd op een verkiezingsoverwinning van Macron", volgens beleggingsspecialist Roy van Santen van onlinebroker Lynx.
Volgens Britta Weidenbach, hoofd Europese aandelen bij Deutsche Asset Management, is het grootste risico dat Europa dit jaar bedreigde afgewend met de uitverkiezing van Emmanuel Macron en dus gaat de vermogensbeheerder vol op Europese aandelen. "Naast het stabiele economische klimaat, zijn het de bedrijfsresultaten van Europese bedrijven die het interessant maken om nu naar Europa te kijken als beleggingspropositie. We verwachten dit jaar ten opzichte van 2016 dubbelcijferige groeicijfers bij bedrijven", aldus Weidenbach, die Brexit evenwel als grootste risico ziet voor de economische ontwikkelingen in de regio.
Op macro-economisch vlak werd maandag bekend dat de fabrieksorders in Duitsland in maart zijn gestegen ten opzichte van februari. De orders stegen met 1,0 procent op maandbasis en met 8,5 procent ten opzichte van maart 2016. Uit Chinese handelscijfers bleek een flinke stijging van het handelsoverschot in april, waarbij de export uitgedrukt in de Chinese yuan met 14,3 procent toenam.
Het Duitse onderzoeksinstituut IW kwam met een enquête over het Duitse ondernemersklimaat. Daaruit bleek dat ondernemers in de grootste economie van de eurozone positief zijn ondanks Brexit en de uitverkiezing van Donald Trump als president van Amerika.
De olieprijs bewoog volatiel. De juni-future op een vat West Texas Intermediate noteerde 0,6 procent lager op 45,94 dollar. Maandagochtend liep de olieprijs kortstondig op richting de 47,00 dollar vanwege berichten dat Saoedi-Arabië de door de OPEC afgesproken productie-inperkingen mogelijk wil verlengen tot in 2018. De toenemende zorgen over de Amerikaanse olieproductie houden de olieprijzen echter in toom.
De euro noteerde rond het sluiten van de markten in Europa op 1,0931 dollar. Maandagochtend kregen beleggers voor de Europese munt nog 1,0970. Daarmee lijkt de euro dus nog niet te profiteren van de overwinning van Macron. Volgens macrostrateeg Teeuwe Mevissen van Rabobank zal hij als president moeten handelen in een moeilijk politiek landschap.