(ABM FN-Dow Jones) De Amsterdamse beurzen zijn woensdag met winst gesloten. De AEX index steeg 0,6 procent op 479,65 punten, terwijl de AMX een winst van 0,9 procent liet optekenen en voor de AScX een plus resteerde van 1,1 procent.
Fondsmanager Cees Smit van Today's Groep ziet de groene borden van woensdag als een herstel op de daling van de afgelopen dagen. Smit is echter niet onverdeeld positief en kijkt onder andere uit naar het rentebesluit van de Federal Reserve dat nabeurs staat geagendeerd. De aandacht richt zich daarbij volgens hem in de eerste plaats op het verkrijgen van meer inzicht over de relatie tussen de centrale bank en president Donald Trump. Tweede punt van aandacht is volgens hem inzicht in de kans op mogelijke renteverhogingen dit jaar. Op basis van de meest recente macro-economische publicaties is het volgens de fondsmanager niet onwaarschijnlijk dat de centrale bank de rente eerder dan verwacht zal verhogen. "En of de markt daar nou zo gelukkig mee moet zijn?", vroeg Smit zich hardop af.
De markt werd woensdag overspoeld met economische data en dan met name inkoopmanagersindexen. De bedrijvigheid in de industrie in de eurozone is in januari verder aangetrokken. De inkoopmanagersindex voor de industrie steeg van 54,9 in december naar 55,2 in januari, het hoogste niveau in 69 maanden.
De indexen van de individuele lidstaten lieten een verdeeld beeld zien. De Nederlandse industrie is in januari in een iets lager tempo gegroeid, evenals in Italië en het Verenigd Koninkrijk. Daarentegen trok de bedrijvigheid in de Spaanse industrie aan. In Duitsland en Frankrijk was tevens sprake van een versnelling van de groei.
Gedurende de tweede helft van de handelsdag verschoof de aandacht naar Amerika, waarbij met name het ADP banenrapport van januari, in aanloop naar het officiële banenrapport vrijdag, en het Fed-rentebesluit nabeurs de agenda's domineerden. Uit de cijfers van loonstrookjesverwerker ADP bleek dat het aantal banen in de Verenigde Staten in januari harder is gegroeid dan verwacht. Het aantal banen steeg met 246.000, waar gerekend werd op een groei van 164.000.
Olie noteerde woensdag in het groen, ook nadat uit het wekelijkse voorradenrapport van de EIA bleek dat de Amerikaanse olievoorraden vorige week verder zijn opgelopen. De maart-future op een vat West Texas Intermediate steeg 1,5 procent op 53,64 dollar en de april-future op een vat Brent won 2,0 procent op 56,70 dollar.
De euro/dollar noteerde rond het slot op 1,0756. Bij aanvang van de handelsdag bewoog het muntpaar nog op 1,0783 en bij het sluiten van de Amerikaanse beurzen op dinsdag stond er een stand van 1,0790 op de borden.