(ABM FN-Dow Jones) De Amsterdamse beurs is maandag lager gesloten, ondanks dat de olieprijzen gedurende de dag een herstel lieten zien. De AEX sloot 1,2 procent lager op 454,17 punten, terwijl de AMX 0,5 procent prijsgaf en de AScX 1,0 procent verloor.
Vermogensbeheerder André van Eerden van Aberfeld Asset Management sprak van een "saaie dag" met weinig richtinggevend nieuws. "De beurs maakte vrijwel direct na opening een duik naar beneden en bungelde vervolgens als een elastiekje licht heen en weer", aldus Van Eerden.
Volgens de vermogensbeheerder zijn beleggers afwachtend in aanloop naar zowel de OPEC-bijeenkomst in Wenen op woensdag als het Italiaanse referendum komende zondag. Een mogelijke nee-stem bij het referendum kan het faillissement van acht banken betekenen, zo schreef The Financial Times afgelopen weekend. "Ondanks dat een bank als ING weinig blootstelling heeft aan Italië, zullen ook de koersen van Nederlandse banken onder druk komen te staan", verwacht de vermogensbeheerder.
Op macro-economisch vlak werd vanochtend bekend dat het consumentenvertrouwen in Italië in november grofweg stabiel is gebleven, terwijl het ondernemersvertrouwen afnam. Verder bleek dat de geldhoeveelheid in de eurozone in oktober minder hard is gestegen dan een maand eerder. In oktober steeg de maatschappelijke geldhoeveelheid met 4,4 procent, versus 5,1 procent een maand eerder.
De Europese Centrale Bank kocht afgelopen week voor 14,3 miljard euro aan staatsobligaties, flink minder dan de 17,8 miljard euro aan aankopen een week eerder. Door de aankopen van de centrale bank in de week eindigend op 25 november steeg de teller naar 1.197,2 miljard euro.
In aanloop naar de OPEC-bijeenkomst koerste olie maandag hoger, nadat de prijzen eerder op de dag nog onder druk stonden. Een januari-future West Texas Intermediate noteerde 2,0 procent hoger op 46,38 dollar, terwijl een februari-future Brent 2,1 procent hoger noteerde op 47,56 dollar. Energieminister Khalid al-Falih van Saoedi-Arabië stelde maandag tegenover persbureau Reuters dat de oliemarkt in 2017 zal stabiliseren, zelfs als de grote olieproducenten geen overeenkomst bereiken over het terugbrengen van de productie.
In tegenstelling tot de olieprijzen, konden de oliefondsen niet de weg omhoog vinden. "De prijzen zijn de afgelopen week zo fors gedaald, dat het herstel vandaag maar marginaal is", aldus Van Eerden.
De euro/dollar noteerde op 1,0589. Bij aanvang van de handelsdag bewoog het muntpaar nog op 1,0659 en bij het vervroegd sluiten van de Amerikaanse beurzen op vrijdag in verband met Black Friday stond er een stand van 1,0601 op de borden.