De Amsterdamse beurzen hebben afgelopen week flink terrein gewonnen nadat een deel van de bestaande onzekerheden in de markt werden weggenomen.
De AEX steeg op weekbasis 5,1 procent op 411,96 punten, terwijl de AMX zelfs een winst van 6,8 procent liet optekenen op 634,74 punten. In de voorgaande twee weken sloot de Amsterdamse hoofdgraadmeter nog stevig in het rood.
Volgens Maarten Leen van ING kregen beleggers afgelopen week positief nieuws te verwerken over drie van de vier onzekerheden waar de "tumultueuze start" van het nieuwe jaar op de financiële markten een gevolg van was. Zo groeide de Amerikaanse industriële productie in januari met 0,9 procent, na een krimp van 0,7 procent in december.
De hoofdeconoom wees verder op de notulen van de Federal Reserve, waaruit bleek dat de rente in "een rustig tempo" zal worden verhoogd. Volgens Leen mikken beleggers momenteel "in ieder geval tot januari 2017" op een ongewijzigd renteniveau. "Hierin lijkt de markt mogelijk toch wat te ver doorgeschoten", zei Leen, toevoegend een renteverhoging in de loop van dit jaar niet uit te sluiten.
De Chinese beurzen openden afgelopen week de deuren na een week gesloten te zijn gebleven in verband met de viering van het Chinese nieuwjaar. Bovendien liet een gouverneur van de Chinese centrale bank volgens hoofdeconoom Leen weten dat er "geen plannen zijn" om de yuan te verzwakken, wat een signaal moet zijn dat de Chinese economie over voldoende groeikracht beschikt.
Negatieve dissonant was volgens Leen van ING de aanhoudende onzekerheid omtrent de dalende olieprijzen. Begin deze week kwamen een viertal landen, waaronder Saoedi-Arabië, tot een voorlopig akkoord over het bevriezen van de olieproductie. "Handhaving van het huidige aanbod van olie betekent dat er nog steeds meer wordt geproduceerd dan de vraag en de voorraden alsmaar verder zullen oplopen", nuanceerde de hoofdeconoom de plannen, toevoegend "hernieuwde druk" op de olieprijzen als een kwestie van tijd te zien.