15 april 2016 - De Europese aandelenmarkten zijn vrijdag licht lager gesloten, waarbij de opwaartse trend van de vijf voorgaande handelsdagen omsloeg in aanloop naar de bijeenkomst in Doha komende zondag.
De Eurostoxx 50 sloot 0,2 procent lager op 3.054,34 punten, de DAX 50 verloor 0,4...
15 april 2016 - De Amsterdamse beurs heeft een goede week achter de rug met een koerswinst van 3,8 procent. De AEX steeg van 434,16 naar 450,95 punten. Daarmee sloot de hoofdgraadmeter vrijdag nipt onder het nieuwe jaarrecord dat op donderdag werd gezet op 451,04 punten.
Het cijferseizoen kwam deze week in Amerika op stoom, terwijl Unilever de aftrap op het Damrak verrichtte.
De week ging goed van start, volgens fondsmanager Corne van Zeijl van Actiam vanwege het in de steigers zetten van een zogenoemde bad bank in Italië. Dit zette de financiële waarden in Europa flink hoger, hetgeen later in de week een vervolg kreeg met overwegend goed ontvangen kwartaalcijfers van Amerikaanse banken.
De olieprijs was afgelopen week, in aanloop naar de bijeenkomst in Doha tussen grote olieproducerende landen, volatiel.
"De uitkomst van de ontmoeting zondag zal waarschijnlijk de volgende katalysator zijn voor de olieprijs, omdat het vooruitzicht op een deal tot nu toe de belangrijkste drijfveer was voor de stijging", schreef marktanalist Craig Erlam van OANDA vrijdag.
Rusland liet vrijdag weten niet te rekenen op een verdere stijging van de olieprijs en stemt het overheidsbeleid af op een olieprijs van circa 40 dollar per vat. Verder meldde The Wall Street Journal op gezag van overheidsofficials uit Iran en Qatar dat de Iraanse olieminister, Bijan Zanganeh, niet naar Doha gaat. Hij stuurt Hossein Kazempour, de Iraanse gezant bij de OPEC, in zijn plaats.
Uit China kwam afgelopen week positief nieuws. Dit begon op woensdag met een gemelde stijging van de export met 18,7 procent. Vrijdag bleek de industriële productie met 6,8 procent gestegen in maart, na een groei van 5,4 procent in de voorgaande twee maanden. De Chinese detailhandel groeide afgelopen maand met 10,5 procent, na 10,2 procent in januari en februari.
De Chinese economie groeide in het eerste kwartaal met 6,7 procent op jaarbasis. Dit was licht minder dan de 6,8 procent in het vierde kwartaal van 2015, waarmee de groei uitkwam op het laagste niveau sinds de eerste drie maanden van 2009. Toch was de 6,7 procent volledig conform verwachting.
15 april 2016 - Unilever was donderdag de eerste grote beursgenoteerde onderneming op het Damrak die met cijfers over het eerste kwartaal kwam.
Op het eerste gezicht leek de 2 procent lagere kwartaalomzet van 12.584 miljoen euro, hetgeen ook minder was dan analisten hadden voorzien, reden tot zorg, zo bleek ook uit de eerste handelsuren in het aandeel. Wisselkoerseffecten hadden een negatieve impact van 7,1 procent op de verkopen van Unilever.
Maar de onderliggende kwartaalomzet, waaruit eenmalige effecten van acquisities, desinvesteringen en vooral ook van valutaschommelingen waren uitgefilterd, steeg met 4,7 precies en dat was precies waar analisten vooraf op hadden gerekend.
Wat aandeelhouders als muziek in de oren klonk is dat Unilever het kwartaaldividend met 6 procent verhoogde naar 0,3201 euro per aandeel.
Geruststellend was verder dat het Brits-Nederlandse levensmiddelenconcern, van merken als Dove, Knorr en Omo, meldde dat er sprake was van versterking van marktposities in alle vier kernsectoren, te weten persoonlijke verzorgingsmiddelen, huishoudproducten, voedingsmiddelen en refreshments.
CEO Paul Polman herhaalde in een toelichting op het kwartaalrapport de bij de jaarcijfers uitgesproken ambitie om in 2016 in volumes sterker te groeien dan de markt, met daarbij een stabiele verbetering van de operationele marges bij de kernactiviteiten en een sterke kasstroom.
Analisten waren over het algemeen goed te spreken over de onderliggende cijfers, de verhoging van het dividend en de herhaling van de outlook.
Analist Jos Versteeg van Theodoor Gilissen Bankiers was met name positief over de volumegroei van 2,6 procent en de prijsstijgingen van 2,0 procent, en meer specifiek over de prestaties van de divisies persoonlijke en huishoudelijke verzorging.
Ook analist Richard Withagen van Kepler Cheuvreux roemde de "sterke" volumetrends in deze divisies, en wees verder op de flinke bijdrage van 8,3 procent uit opkomende markten aan de onderliggende omzetgroei.
Berenberg en Deutsche Bank verhoogden na de kwartaalcijfers het koersdoel voor Unilever. Analisten van Société Generale waren ook positief gestemd, maar wezen erop dat sectorgenoot Nestlé donderdag een hogere volumegroei rapporteerde dan Unilever.
15 april 2016 - Het aandeel ArcelorMittal heeft in de afgelopen week een flinke koerssprong gemaakt, geholpen door optimistische analistenrapporten over de staalsector, die de staalreus twee koopadviezen opleverde.
Zowel Goldman Sachs als Credit Suisse verhoogde deze week het advies op ArcelorMittal, naar respectievelijk Kopen en Outperform. Goldman Sachs voegde het fonds bovendien toe aan de favorietenlijst van de bank.
Analisten van de Amerikaanse zakenbank zeiden dat de financiële gezondheid van de staalreus aanzienlijk is verbeterd als gevolg van de recent afgeronde claimemissie en de verkoop van een onderdeel. ArcelorMittal haalde 3 miljard dollar op met de uitgifte van nieuwe aandelen en verkocht bovendien het belang van 35 procent in het Spaanse staalbedrijf Gestamp voor 1 miljard dollar. Het bedrijf van de Indiase miljardair Lakshmi Mittal gaat de opbrengsten gebruiken om de hoge schuldenlast terug te brengen. Deze week bracht de onderneming een bod uit op drie obligaties, waaronder in totaal voor 3 miljard dollar uitstaat.
De Zwitserse zakenbank Credit Suisse is ook positiever geworden over de vooruitzichten voor ArcelorMittal. Daarbij baseren de marktvorsers zich vooral op het "scherpe" herstel in de staalsector. Dit herstel volgt na een periode van malaise, veroorzaakt door de dalende grondstofprijzen en overcapaciteit in de staalmarkt. Dat laatste is vooral het gevolg van de hoeveelheden goedkoop staal waar China wereldwijd de markten mee bestookt.
Die overcapaciteit is vooralsnog trouwens nog niet afgenomen en dat brengt volgens Credit Suisse dan ook het risico met zich mee dat producenten in reactie op de opleving te snel hun capaciteit verhogen. Dit zou juist een marktherstel kunnen smoren.
15 april 2016 - Het technische beeld van de AEX is afgelopen week flink verbeterd. De AEX Trend Index eindigde op 72 procent, tegenover een stand van 52 procent een week eerder. De hoofdgraadmeter in Amsterdam maakte afgelopen week een fikse stijging door van krap vier procent van 434,16 naar 450,95 punten.
Een indexstand van 72 procent betekent dat 18 van de 25 fondsen uit de AEX boven het 40-weeks voortschrijdend gemiddelde VG(40) eindigden.

Net als vorige week had ArcelorMittal na een spectaculaire stijging het meest gunstige technische plaatje. De staalreus noteert 21,5 procent boven het VG(40).
Het meest sombere plaatje kwam opnieuw voor rekening van Altice, dat bijna 20 procent onder het VG(40) zit.
15 april 2016 - De Amsterdamse beurs is vrijdag na een rustige handelsdag lager gesloten. De AEX sloot 0,1 procent lager op 450,59 punten, waarmee evenwel een weekwinst van bijna vier procent werd gerealiseerd.
"Beleggers doen het rustig aan," aldus beleggingsadviseur Rein Schutte van Indexus. Volgens Schutte wacht de markt vooral op een nieuwe stroom aan bedrijfscijfers volgende week. Onder meer de kwartaalcijfers van Heineken, Akzo Nobel en ASML staan op de rol.
De beleggingsadviseur zag tevens dat het macro-economische nieuws van vandaag weinig impact op de beurs had. Schutte stelde dan ook dat er geen echte verrassingen waren. "Enkel de industriële productie in Amerika viel wat tegen, maar die cijfers gingen nog over maart," nuanceerde de beleggingsadviseur.
De cijfers uit China vielen juist mee volgens de marktvorser van Indexus. Vanochtend bleek dat de Chinese economie volgens data van het nationale statistiekbureau in het eerste kwartaal met 6,7 procent is gegroeid, het laagste groeitempo sinds begin 2009. De groei was fractioneel lager dan de 6,8 procent in het vierde kwartaal van 2015. De lichte afname was evenwel voorzien. Daarbij wezen analisten van KBC er op dat met deze groei China op koers ligt voor de door de overheid gewenste 6,5 tot 7 procent groei dit jaar.
Verder steeg de Chinese industriële productie in maart met 6,8 procent, fiks hoger dan de groei van 5,4 procent in de eerste twee maanden van dit jaar. De detailhandelsverkopen stegen met 10,5 procent in maart, wat fractioneel meer was dan de groei van 10,2 procent in januari en februari. Schutte noemde de cijfers "zeker geen tegenvaller [...] de vrees op een harde landing lijkt daarmee afgenomen."
In de eurozone stond louter het handelsoverschot op de rol. Deze daalde in februari naar 19,0 miljard euro, een miljard euro minder dan een jaar eerder. De import steeg afgelopen maand harder dan de export.
In Amerika was er aandacht voor de Empire State index, die wat zegt over de ontwikkeling van de bedrijvigheid in de regio New York. In april was sprake van een flinke verbetering van de belangrijkste index, van 0,62 tot 9,56. Verder bleek het consumentenvertrouwen en de industriële productie in respectievelijk april en maart gedaald.
Het muntpaar euro/dollar werd 0,3 procent hoger verhandeld op 1,1295. Olie werd in aanloop na de olietop dit weekend in Doha, fors goedkoper. Rusland liet vandaag weten niet te rekenen op een verdere stijging van de olieprijs en stemt het overheidsbeleid af op een olieprijs van circa 40 dollar per vat. Verder meldde The Wall Street Journal op gezag van overheidsofficials uit Iran en Qatar dat de Iraanse olieminister, Bijan Zanganeh, niet naar Doha gaat. Hij stuurt Hossein Kazempour, de Iraanse gezant bij de OPEC, in zijn plaats. Eerder deze week meldde Reuters al dat Zanganeh de top in Doha zou laten schieten.
De kans is klein dat Teheran zal meewerken aan een productiebevriezing. Na jaren van sancties wil Iran de productie juist weer opvoeren. Ook Schutte verwacht niet dat er dit weekend een akkoord komt over een zware productiebeperking. De beleggingsadviseur is dan ook benieuwd hoe de olieprijzen er maandag bij zullen liggen.
Een vat West Texas Intermediate kostte rond het sluiten van de Europese beurzen 2,8 procent minder op 40,34 dollar.
15 april 2016 - Barclays heeft vrijdag het koersdoel voor Air France-KLM verhoogd van 8,30 naar 10,00 euro met een onveranderd Gelijkgewogen advies.
Analisten van de Britse bank rekenen op "robuuste" resultaten van Europese luchtvaartmaatschappijen in het eerste kwartaal. Een aanjager daarbij zijn de lagere olieprijzen....
15 april 2016 - Groothandelsgebouwen heeft in het eerste kwartaal van 2016 beduidend lagere huurinkomsten gerealiseerd. Dit meldde het Rotterdamse vastgoedfonds vrijdag kort voor het sluiten van de handel in een handelsbericht over het eerste kwartaal.
Op basis van de ontwikkelingen in het eerste kwartaal van...
15 april 2016 - New York City kan niets anders meer dan akkoord gaan met de overname van Cablevision door de Franse kabelaar Altice. Dit meldde een bron vrijdag tegenover de Amerikaanse krant New York Post.
Burgemeester Bill de Blasio zou tegen de overname gekant zijn,...
15 april 2016 - Het vertrouwen onder Amerikaanse consumenten in de economie is in april gedaald. Dit bleek vrijdag uit voorlopige cijfers van Thomson Reuters en de Universiteit van Michigan.
De vertrouwensindex daalde van 91,0 in maart naar 89,7 halverwege deze maand. De deelindex voor de...