10 februari 2017 - (ABM FN-Dow Jones) De jaarpublicatie van TomTom heeft beleggers niet kunnen bekoren. Met een koersverlies van 9,6 procent was de navigatiespecialist afgelopen week met afstand de sterkste daler op het Damrak.
De cijfers die TomTom publiceerde waren conform verwachting. De onderneming behaalde in 2016 een omzet van 987 miljoen euro, waaraan de consumententak 563 miljoen euro bijdroeg, Automotive & Licensing 269 miljoen euro en Telematics 135 miljoen euro.
Daarmee lag de omzet in lijn met de 980 miljoen euro die TomTom zelf ook verwachtte. Analisten noemden deze outlook haalbaar en mikten gemiddeld op 983 miljoen euro.
Overigens rekende de markt aanvankelijk op een hogere omzet, aangezien TomTom als omzetverwachting 1.050 miljoen euro hanteerde. Kort voor de cijferpublicatie over het derde kwartaal, stelde TomTom de omzetverwachting echter naar de genoemde 980 miljoen euro bij, vanwege een zwakkere vraag naar PND's, de fysieke navigatiekastjes, in Europa.
Ondanks de omzetwaarschuwing zag TomTom in oktober geen aanleiding om ook de verwachting voor de aangepaste winst voor 2016 te verlagen. Het navigatiebedrijf bleef uitgaan van 0,23 euro per aandeel.
Analisten hielden ondanks de omzetwaarschuwing vertrouwen in de winstontwikkeling van TomTom en taxeerden een aangepaste winst per aandeel van 0,24 euro, ofwel 55 miljoen euro. De aangepaste nettowinst per aandeel over 2016 kwam uiteindelijk uit op de door TomTom geraamde 0,23 euro.
Gerapporteerd bedroeg de nettowinst 12 miljoen euro, 7 miljoen euro lager dan de verwachtingen van analisten.
Het vierde kwartaal was bij TomTom goed voor een omzet van 266 miljoen euro, Analisten voorzagen hier 261 miljoen euro, bij een brutomarge van 58 procent. De marge kwam ook uit op 58 procent. Voor heel 2016 lag de marge op 57 procent, tegenover een analistenverwachting van eveneens 57 procent. Daarmee lag de marge in 2016 maar liefst 5 procentpunt hoger dan in 2015.
De netto kaspositie van TomTom per eind december werd door de analisten ingeschat op 111 miljoen euro. Uit de cijfers van de navigatiespecialist bleek een kaspositie van 133 miljoen euro, fiks meer dan de 98 miljoen euro aan het einde van 2015.
"Een significante stijging", aldus analist Martijn den Drijver van NIBC.