12 september 2016 - (ABM FN-Dow Jones) De Amsterdamse beurs is maandag op verlies gesloten, maar herstelde van forsere verliezen eerder op de dag. De AEX eindigde 1,2 procent lager op 447,60 punten, de AMX verloor 1,7 procent.
De verliezen van maandag werden ingegeven door factoren die afgelopen week op de voorgrond stonden, in combinatie met de verliezen op Wall Street vrijdag.
"Uiteindelijk was Wall Street na het Europese slot op vrijdag nog heel veel lager gegaan, dat is wat Europa nu pas op maandag deed", zei beleggingsspecialist Youri Sleutel van Lynx.
Wall Street herstelde maandag al weer, met de belangrijkste indices op winsten tussen de 0,2 en 0,6 procent, wat de AEX aan een herstel hielp.
"We hebben best lang in een 'bullish' trend gehandeld. Nu hebben we twee dagen gehad waarin fors wat ingeleverd werd, maar het positieve momentum wordt niet zomaar opgegeven", zei Sleutel. De winsten van maandag op Wall Street "zijn zeker niet iets vreemds".
Dat de AEX maandag lager sloot had volgens Sleutel verder te maken met de factoren van vorige week, waaronder "dat de Europese Centrale Bank [tijdens het rentebesluit] niets heeft gedaan, en niet eens heeft besproken om de termijn [van het opkoopprogramma] te verlengen na maart 2017".
Vermogensbeheerder Leo Montfrooij van T&E-INMAXXA stelde maandag dat een stijgende verwachting voor een renteverhoging in de Verenigde Staten zich onherroepelijk zou moeten doorvertalen in een oplopende dollar. "Elke aanwijzing dat een renteverhoging nog niet van de baan is zorgt voor een aanleiding om geld van tafel te halen", zei Montfrooij.
Het beleidsbepalende comité van de Federal Reserve komt op 20 en 21 september bijeen om het gewenste monetaire beleid te bepalen.
Op macro-economisch vlak verschenen maandag in Europa geen noemenswaardige publicaties, maar de aandacht onder beleggers zal dinsdag uitgaan naar inflatiedata van het Verenigd Koninkrijk over augustus, voorafgaand aan het rentebesluit van de Bank of England komende donderdag. De verwachting is dat er geen wijzigingen worden doorgevoerd. De rente in het Verenigd Koninkrijk noteert momenteel 0,25 procent. Dinsdag komt met de ZEW-index ook het Duitse vertrouwen van financieel analisten over september naar buiten.
Olie noteerde maandag in het rood, maar herstelde bij het slot. Een oktober-future West Texas Intermediate steeg 1,2 procent naar 46,51 dollar, terwijl een november-future Brent 1,1 procent hoger bewoog naar 48,52 dollar.
De euro/dollar noteerde op 1,1231. Bij het sluiten van de Amerikaanse beurzen op vrijdag stond er een stand van 1,1226 op de borden.