Europese beurzen fors in het rood na Brits referendum
24 juni 2016 - De Europese aandelenmarkten zijn vrijdag fors lager gesloten, nadat de Britten in meerderheid hebben gekozen voor een vertrek van het Verenigd Koninkrijk uit de Europese Unie.
De EuroStoxx 50 sloot 8,6 procent lager op 2.776,09 punten, de Duitse DAX verloor 6,8 procent tot 9.557,16 punten, de Franse CAC daalde 8,0 procent tot 4.106,73 punten en de Britse FTSE 100 sloot 3,2 procent lager op 6.138,69 punten.
De markten in Madrid en Milaan lagen er het slechtst bij. De Spaanse IBEX 35 Index verloor 12,4 procent, terwijl de Italiaanse FTSE MIB zelfs 12,5 procent prijsgaf.
Beleggers reageerden negatief op de onverwachte uitslag van het Britse referendum. Vrijdag werd definitief bekend dat bijna 52 procent van de Britse kiezers voor opzegging van het lidmaatschap van de EU heeft gestemd. Met een opkomst van 72,2 procent van het Britse electoraat stemden 17,4 miljoen Britten voor een vertrek uit de EU.
Ook vanuit de Europese politiek werd ontstemd gereageerd op de uitslag van het referendum. De Britse premier David Cameron, zelf een voorstander van het EU-lidmaatschap, kondigde kort na publicatie van de officiële uitslag zijn ontslag aan. De Franse president Francois Hollande stelde dat Europa moet veranderen om verder te kunnen komen.
Holland bevestigde dat maandag in Berlijn een ontmoeting zal plaatshebben met de Duitse bondkanselier Angela Merker en de Italiaanse premier Matteo Renzi om over de kwestie te spreken. Ook de verschillende instanties van de Europese Unie betreurden het vertrek van het Verenigd Koninkrijk uit het blok.
Fondsbeheerder Steven Andrew van M&G Income Allocation Fund vroeg zich af of het "drama" dat zich op de beurzen afspeelde wel gerechtvaardigd is. Andrew stelde dat het "te kort door de bocht is" om de Britse stembusuitslag te bestempelen als een enorme bedreiging voor de wereldeconomie. "De economische verwachtingen zijn niet alleen afhankelijk van onderhandelingen tussen de Britten en de EU, het langetermijnbeleid van de Amerikanen heeft een duurzamer impact," aldus de fondsbeheerder.
Het rendement op 10-jarige Duitse bunds noteerde vrijdag 14 basispunten lager op 0,04 procent negatief.
Olie werd fors goedkoper. Een vat Brent olie noteerde vrijdag rond het sluiten van de Europese beurzen 4,4 procent lager op 47,93 dollar en West Texas Intermediate olie daalde eveneens 4,4 procent tot 48,66 dollar.
Het Britse pond noteerde ten opzichte van de dollar 8,8 procent lager op 1.3567. De euro noteerde ten opzichte van de greenback 7,0 procent lager op 0,8189.