14 maart 2016 - De Amsterdamse beurs is maandag met winst gesloten, hoewel na een voortvarende start de middaghandel aanvankelijk leek te eindigen in rode cijfers. De AEX won uiteindelijk een half procent op 444,08 punten.
"De Amerikanen dreigden roet in het eten te gooien", aldus vermogensbeheerder Stan Westerterp van JNVB.
Andre Brouwers van Het Beleggingsinstituut ziet ruimte voor de AEX om in eerste instantie tot 450 punten te stijgen, maar de index zal dan op de nodige weerstand stuiten volgens de beleggingsexpert. Breekt de hoofdindex echter uit boven dit niveau, dan kunnen beleggers volgens Brouwers rekenen op beduidend hogere koersen. Voor het zo ver is meent Westerterp dat de markt eerst zal afwachten waarmee de Federal Reserve woensdag komt, nadat de Europese Centrale Bank afgelopen week met meer stimuleringsmaatregelen kwam dan voorzien.
Volgens Westerterp is de uitkomst van de rentevergadering van de Fed nog iets spannender dan die van de ECB was. Een renteverhoging zit er volgens de vermogensbeheerder niet in, maar hints daarop zullen moeten aantonen in hoeverre het beleid van de Amerikaanse centrale bank zal gaan afwijken van dat van de ECB.
Vanochtend bleek dat de industriële productie in de eurozone in januari flink is aangetrokken. In de eerste maand van 2016 steeg de productie met maar liefst 2,1 procent op maandbasis en 2,8 procent op jaarbasis. De Chinese productie steeg in de eerste twee maanden van dit jaar met 5,4 procent, maar dat was wel minder dan de 5,9 procent in december. Ook de detailhandelsverkopen in China stegen minder hard.
"China viel niet lekker", stelde Westerterp, maar een extreem harde landing lijkt er volgens de vermogensbeheerder ook niet in te zitten. Daarbij noemde Westerterp de productiecijfers uit de eurozone verrassend meevallend.
De euro/dollar werd maandag ruim een half procent lager verhandeld op 1,1101. Olie werd vanochtend goedkoper. Een april-future op een vat West Texas Intermediate daalde 4,4 procent naar 36,79 dollar en een vat Brent werd 3,2 procent goedkoper op 39,10 dollar.
Volgens Reuters was de daling van de olieprijs het gevolg van uitspraken door Iran dat het land niet zal meewerken aan een bevriezing van de olieproductie op korte termijn. Eerst wil Iran, dat sinds kort niet meer wordt geremd door internationale sancties, de productie flink opschroeven.