20 januari 2016 - De Amsterdamse beurs is woensdag diep in het rood gesloten. De AEX leverde maar liefst 2,9 procent in op 395,72 punten, terwijl ook de omringende beurzen stevig afkwamen.
"Beleggers drukten massaal op de verkoopknop," aldus handelaar Youri Sleutel van Lynx. Vooral China en olie houden beleggers volgens Sleutel bezig, terwijl "redelijk positieve" bedrijfscijfers uit Amerika niet voor verlichting zorgen.
"Na jaren van stijgende beurzen, zitten we nu in een beermarkt. De tijd van gratis geld is voorbij", aldus Sleutel.
De handelaar van Lynx weet ook niet zo snel waar het herstel vandaan moet komen. Sleutel verwacht dat kopers de markt nog niet zullen betreden, omdat signalen van een bodemvorming vooralsnog ontbreken.
Een steun in de rug zou volgens de handelaar van Lynx vooral moeten komen uit de oliesector. Het eerste richtpunt daarvoor lijkt de ontwikkeling van de wekelijkse olievoorraden in Amerika, die morgenmiddag op de rol staan. "De olierapporten vielen in de afgelopen weken erg mee en het rapport van morgen kan zeker op de korte termijn wat herstel brengen."
Vanmiddag stonden in Amerika enkele cijfers op de rol, onder meer over de huizenmarkt en de ontwikkeling van het consumentenprijspeil. In december daalde het aantal in aanbouw genomen woningen in Amerika met 2,5 procent op maandbasis, terwijl het aantal afgegeven bouwvergunningen met 3,9 procent daalde. De consumentenprijzen namen met 0,1 procent af. Op jaarbasis kwam de inflatie in december uit op 0,7 procent en de kerninflatie, dat is gerekend zonder onder meer de volatiele olieprijzen, bedroeg zelfs 2,1 procent. Sleutel noemde het aantal afgegeven bouwvergunningen beter dan verwacht, terwijl het inflatiecijfer juist slechter dan voorzien was. "Hierdoor worden beleggers mogelijke bang voor een scenario zoals die zich in Japan voordoet," aldus de handelaar.
Het muntpaar euro/dollar werd verhandeld op 1,0901.