3 december 2015 - De Europese Centrale Bank zal tot eind maart 2017 "of langer als nodig" maandelijks voor 60 miljard euro aan obligaties blijven opkopen. Dit maakte voorzitter Mario Draghi donderdagmiddag bekend in zijn toelichting op het besluit eerder vanmiddag om de depositorente te verlagen.
Volgens Draghi bevestigde een 'cross-check' de noodzaak om meer te stimuleren om zo de inflatie weer richting de gewenste 2 procent te krijgen.
"We moesten onze maatregelen herzien vanwege veranderde omstandigheden sinds de zomer", aldus Draghi, die aangaf dit ook in de toekomst te zullen blijven doen.
Daarbij benadrukte de centraal bankier dat de genomen maatregelen werken. "We gaan meer doen omdat het werkt, niet omdat het faalt".
Eerder zei de ECB om in ieder geval nog tot en met september 2016 obligaties te blijven opkopen.
Maar niet alleen zal de ECB langer blijven doorgaan met het opkopen van obligaties, ook zal het onder meer obligaties van regionale en lokale overheden gaan opkopen.
In tegenstelling tot de algemene marktverwachting kondigde de ECB niet aan om maandelijks voor een hoger bedrag dan de huidige 60 miljard euro aan obligaties te gaan opkopen. Volgens economen van KBC "ontgoochelt" dit de markt.
"De ECB draait de geldkraan niet verder open, maar wel langer", zo vatte vermogensbeheerder Stan Westerterp van JNVB de maatregelen van de centrale bank samen.
Eerder vanmiddag verlaagde de ECB de depositorente al van 0,20 procent negatief naar 0,30 procent negatief. Een verlaging die licht teleurstellend was, aldus diverse analisten, die rekenden op een sterkere verlaging. De andere rentetarieven bleven ongewijzigd.