zoeken Nieuwsbrief
      RSS   
  
nieuws
 

Manager levert minder bonus in dan ondersteunend personeel

Het is officieel: crisis heeft wel effect op bonussen

18 december 2009 - De hoogte van bonussen is tussen april 2008 en april 2009 met ruim twintig procent gedaald ten opzichte van dezelfde periode in 2007 en 2008. Dit blijkt uit onderzoek van Towers Perrin onder meer dan 100 organisaties en ruim 30.000 werknemers uit verschillende branches.

De resultaten bieden tegenwicht aan berichten in de media dat de crisis weinig tot geen invloed zou hebben op de hoogte van bonussen. In de periode voor de crisis werd gemiddeld 93 procent van het gestelde target aan bonussen uitbetaald. Tussen april 2008 en april 2009, de periode waarin de crisis zijn hoogtepunt beleefde, was dit 72 procent. Uit de cijfers van Towers Perrin blijkt dat de daling in bonussen zich op alle niveaus manifesteert. Managers (-twintig procent), professionals (-twintig procent) en ondersteunend personeel (-30 procent); allen gingen er op achteruit. Het ging in dit onderzoek om de korte termijn variabele beloning, zoals cash bonussen en winstdeling. Aandelen en optieplannen zijn niet meegenomen.

Geen verworven recht

"Opmerkelijk is dat ondersteunend personeel gemiddeld meer inlevert dan professionals en managers," zegt Raymond Welmers, Practice Leader Rewards & Performance Management bij Towers Perrin. "Dit is in strijd met de heersende gedachte dat variabele beloning bij ondersteunend personeel vaak als verworven recht wordt beschouwd én als zodanig toegepast. Dit geeft aan dat de bonus ook voor het ondersteunend personeel sterk gekoppeld is aan de bedrijfsresultaten. Bij managers en professionals spelen echter – naast directe koppeling aan de bedrijfsresultaten - ook meer kwalitatieve doelstellingen een rol, die ook in tijden van crisis nog steeds (deels) te behalen zijn." 

Targetbonus
De bonus voor het behalen van de target werd in de recessieperiode door vrijwel geen enkele organisatie bijgesteld. "Uiteindelijk gaat het, zowel voor de onderneming als de werknemer, om de feitelijk uitgekeerde beloning," aldus Welmers. 

Differentiatie

Lagere bonussen zijn in lijn met een van de belangrijkste doelstellingen van variabele beloning, namelijk het mee bewegen van loonkosten met het bedrijfsresultaat en het kunnen differentiëren tussen excellente en minder goed presterende werknemers. Ook tijdens een recessie blijft dit van belang. Welmers: "Talent blijft schaars en talentmanagement staat bij veel organisaties dan ook hoog op de HR agenda. Als je als bedrijf niet in staat bent te differentiëren, zijn het je talenten die als eerste de organisatie verlaten." 

 
 Doorsturen   1 reactie   Reageer  Nieuwsbrief   
 

Gerelateerde nieuwsitems

 Vijf tips voor een sober bonusseizoen
 Topmanager levert in op beloning
 Decemberbonus is dit jaar niet voor iedereen weggelegd
 Tien do’s en don’t om uw team te motiveren (zonder bonussen)
 
reacties
 
Janus Kizuna  |   | 
18-12-2009
 | 
08:47 uur
Als een manager een moment heeft dat hij/zij iets kan betekenen naar zijn/haar personeel, is het de bonus niet hoger te laten eindigen dan het ondersteunend personeel. Of als deze hoger uitvalt er vervolgens richting het personeel iets te doen. Zeker in een onzekere periode als deze.
Een gemiste kans als dit slechts de eigen knip in gaat.

REAGEREN

Naam:
Emailadres:
URL: (niet verplicht) http:// 
 
Reactie/Opmerking:
Ik wil bericht per e-mail ontvangen als er meer reacties op dit artikel verschijnen.
 
Als extra controle, om er zeker van te zijn dat dit een handmatige reactie is, typ onderstaande code over in het tekstveld ernaast.
advertorial
Spreken als Pieter Frijters?
Leer ontspannen presenteren met flair. Bent u gewend te presenteren en te speechen, maar wilt u een ware topspreker worden, die iedereen zich herinnert? Of bent u juist een beginneling, die spreekangst en gierende zenuwen wil omzetten naar een ontspannende en overtuigende presentatie? Pieter Frijters coacht en traint CEO's en topmanagers maar ook beginnende leidinggevenden en professionals. Bel 0182 612 345 om uw plek te reserveren of kijk op www.spreek.nl.
Lees verder
reacties
Zes valkuilen bij het voeren van een selectiegesprek (6) 
Waarom verkopers niet kunnen verkopen (8) 
Social media lijken toch een hype (4) 
Ontslag en de Stamrecht BV – valkuilen en oplossingen (1) 
Oudere sollicitant voelt zich gediscrimineerd (23) 
Sociale kant van de zaak krijgt meer aandacht (1) 
Welk managementmodel moeten wij gebruiken bij veranderingen? (7) 
beurs
AEX index: 327.76 -0.84 %
Stijgers Dalers
Kardan 3.79  2.7 %
Gamma holdin 22  2.3 %
Ballast neda 11.95  2.1 %
Antonov 0.17  -5.6 %
Brunel inter 20.86  -4.4 %
Ordina 2.46  -3.9 %
Obama`s stimuleringsplan zorgt voor werkgelegenheid
Oboma`s stimuleringsplan
'Europees semester' moet tweede Griekenland voorkomen
meer beurs
vaknieuws
Social media lijken toch een hype
Pallet banking is alternatief voor gehate palletruil
Steeds meer logistiek managers bereiken boardroom
Setpoint is wederom beste mannenmodeketen
Personal branding is belangrijk voor zelfstandig ondernemers
meer beurs
top10
Waarom verkopers niet kunnen verkopen
Zes tips om leiding te geven aan slimmeriken
Zes aanbevelingen om uw team op de nieuwe koers te houden
De terreur van positief denken
Zit u niet op uw (werk)plek? Zes tips
Sollicitatie? Kleed u neutraal!
Vrouwelijke baas wekt meer vertrouwen
Ligt het aan de CEO als een organisatie faalt?
Welk managementmodel moeten wij gebruiken bij veranderingen?
Reflexzonemassage voorkomt ziekteverzuim
meer top 10
boekennieuws
Handboek Online Marketing
Het Handboek Online Marketing (HOM) is een praktisch management- en studieboek dat bol staat van de cijfers, feiten, do's en dont's, praktijkvoorbeelden, interviews, modellen en cases. Het handboek maakt een einde aan het blindelings inzetten van 'zomaar wat online instrumenten'.
Lees verder
meer boeken
vacatures
meer vacatures